یو پی اس دیتاسنتر

یو پی اس دیتاسنتر

یو پی اس دیتاسنتر | دیتاسنتر چیست؟ دیتاسنتر به محموعه از سرویس دهنده – سرورها – تجهیزات محابراتی و الکترونیکی که محل ذخیره اطلاعات است که با نام مراکز داده هم شناخته میشود و تمامی امور مربوط به اینترنت و سرویس های شبکه اینترانت و extranet جهت ارائه به مشتریان ، نگهداری و پشتیبانی در آنجا انجام میشود.

تمامی شرکت ها ، موسسات مالی ، دولت ها ، کارخانجات و … از دیتا سنترهای برای انجان امور خود استفاده میککند. هزینه راه اندازی و نگهداری دیتا سنتر ها بالا بوده و هزینه های گزافی را شرکت های دارای دیتاسنتر برای ذخیرا اطلاعات خود هزینه میکنند. دیتا سنتر ها در اصل مراکز ذخیره ، نگهداری ، بازیابی ، و پشتیبانی اطلاعات و داده ها هستند. دیتاسنترها با هم متفاوتند و بسته به حجم و نوع کار آنها(که همگی همانند هم هستند) با هم فرق دارند. از دیتاسنترها میتوان به دیتاسنترهای سازمانی ، خصوصی ، سرویسهای اطلاعاتی ، سرویس های SP ، سرویس های اینترنتی (سایت های و پیاگاه های داده) ، دیتاسنترهای فرا سازمانی ، مراکز داده محلی که همان اینترنت هستند تقسیم کرد.

مراکز داده یا دیتا سنترها دارای قسمت هایی هستند که بسته به نوع آن ها که در بالا اشاره شد میتوان به قسمت های سیستم های شبکه ی – نرم افزاری – توزیع قدرت و نیرو – سیستم های ذخیره سازی – تاسیسات و سیستم های فیزیکی اشاره نمود.

از بزرگترین دیتاسنترهای واقع در سرتاسر جهان که برای کارهای ذخیره داده و … مورد استفاده قرار میگیرد میتوان به ترتیب به دیتاسنتر تلکام چین telecom ، دیتاسنتر هوهوت واقع در چین hohot – دیتاسنتر سیتادل در آمریکا citadel – دیتاسنتر harbin چین – دیتاسنتر kolos نروژ – دیتاسنتر range در چین و دیتاسنتر supernap در ایالات متحده آمریکا اشاره کرد.

 

نقش یو پی اس و ژنراتور در مراکز داده یا دیتاسنتر datacenter

برای تامین برق در مواقع قطعی برق و همچنین مهم ترین گزینه که رفع مشکلات برق و سمون نگه داشتن سیستم ها از آن است باید از یو پی اس استفاده کنیم.

یو پی اس منبع برق بدون وقفه ی است که هم کار ژنراتور میتواند انجام دهدو هم کار استابلایزر را. در اکثر مکان های بزرگ همانند کارخانجات ، مراکز حساس ، پتروشیمی و پالایشگاه ، نیروگاه ها و دیتاسنترها و مخابرات برای تامین برق مورد نیاز خود از یو پی اس های بسیار قدرتمند با توان های بالا و پشتیبانی برق با مدت زمان طولانی استفاده می کنند تا درجریان گرفتن برق ژنراتور (در صورت بودن ژنراتور) سیستم ها و مصرف کننده ها بدون وقفه و نوسان به کار خود ادامه می دهند.

معمولا برای چنین مکانهایی هم از یو پی اس های با توان ببسیار بالا و ژنراتور و استابلیازر با توان های بالا برای تثبیت ولتاژ ورودی استفاده میکنند.

از برندهای مطرح مورد استفاده در دیتاسنترها می توان به یو پی اس های apcinform – schnider electric – makelsang-tec – aeg Borri و … اشاره کرد.

یو پی اس های نصب شده باید توسط متخصصین مربوطه بصورت دوره بازدید شده و رفع عیوب و شمل زدایی و ازوله شوند تا به مصرف کننده آسیبی نرسد و همچنین به وضایف خود به خوبی عمل کنند.